Warmia i Mazury

Warmia i Mazury, nazywane często "Zielonymi Płucami Polski", należą obecnie do jednego z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w naszym kraju. Różnorodna rzeźba terenu, krystalicznie czyste jeziora, wspaniałe lasy i dziewicze łąki tworzą razem obraz, jaki na długo zapada w pamięć każdego.

To, co wyróżnia Warmię i Mazury spośród innych krajobrazów to przede wszystkim przepiękne faliste wzgórza moreny dennej i czołowej oraz liczne malownicze jeziora. Pomimo tego, iż jest to "Kraina Tysiąca Jezior", w rzeczywistości istnieje ich znacznie więcej, bo aż ponad 2000, wśród których królują te największe: Śniardwy i Mamry, przekraczające swoją powierzchnią 10.000 ha każde!

Płynąc Szlakiem Polskich Jezior można zatrzymać się w znanych i lubianych miejscowościach takich jak: Mikołajki, Węgorzewo, Giżycko czy Ruciane-Nida.

Swoim pięknem zniewalają także malownicze rzeki, które tworzą atrakcyjne szlaki kajakowe (Krutynia, Łyna, Biebrza czy Czarna Hańcza). Pieszo można zwiedzać naturalne parki krajobrazowe (jest ich tutaj 5) oraz rezerwaty przyrody, których utworzono ponad 90. Tutaj mamy okazję podziwiać niespotykane rośliny, monumentalne żubry, wspaniałe jelenie, płoche bobry, czy też dzisiaj, bardzo rzadkie tarpany.

Warmia i Mazury słynie nie tylko z przepięknych okolic i dzikiej przyrody. Posiada również bogatą historię wielu pokoleń, czego dowodem są liczne zamki krzyżackie i biskupie, starodawne warownie i fortyfikacje, gotyckie bramy, ratusze oraz strzeliste kościoły. Najpiękniejszy i największy z zamków znajduje się dzisiaj w Malborku, natomiast wiele budowli sakralnych jest niemal wszędzie: gotycka katedra we Fromborku, Olsztynie, Dobrym Mieście, zabytki epoki baroku w Świętej Lipce z przepięknymi ruchomymi organami na czele. Ponadto, historię wsi ludowej można obejrzeć w olsztyneckim skansenie, czyli w Muzeum Budownictwa Wiejskiego, zajmującego (bagatela) 40 hektarów powierzchni!

W pobliżu Olsztyna znajdują się słynne Grunwaldzkie Pola Bitewne - symbol potęgi Państwa Polskiego.

Do zobaczenia na tym pięknym terenie jest jeszcze mnóstwo niesamowitych i spektakularnych miejsc oraz cennych zabytków architektury, ale to nie wszystko. Ten, kto myśli, że na Warmię i Mazury przyjeżdża się jedynie latem jest w błędzie. Oprócz nieograniczonych możliwości letniego żeglarstwa, wioślarstwa czy surfingu, coraz popularniejsze są zimowe bojery, organizowane na zamarzniętych taflach jezior.

Ponadto, można pozwolić sobie na chwilę "białego szaleństwa" - są bowiem dobrze utrzymane wyciągi narciarskie w Lidzbarku Warmińskim, Gołdapii oraz Dylewskiej Górze.

Istnieje także możliwość podziwiania mazurskich widoków z grzbietu konia - ponieważ jest tutaj wiele doskonałych stadnin, szkółek jeździeckich oraz konnych obozów i wypraw po przygodę.

Na koniec warto dodać jeszcze jedno: latem, oprócz walorów czysto przyrodniczych organizowane są liczne imprezy ogólnopolskie. Sztandarowe z nich to Piknik Country i Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie, Wieczór Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim oraz Olsztyńskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy poezję" i Noce Bluesowe.

Przyjedź na Warmię i Mazury a pokochasz to miejsce jak własne...

Oferta tygodnia

Licencja Zawodowa Pośrednictwa W Obrocie Nieruchomościami 5571

Intra Nieruchomości
10-457 Olsztyn, ul. Wyzwolenia 16 lok. 26
VILLA PARK
tel. +48 89 535 00 06